Protézis

Fogpótlás

A foghiányok pótlása történhet kivehető pótlásokkal (protézisekkel), vagy rögzített (fixen beragasztott) pótlásokkal.

Kivehető fog­pótlás (protézis)

Ha nem áll rendelkezésre elegendő tartófog csak kivehető fogpótlás (protézis) készíthető. Teljes pótlás, ha már nincsenek fogak, részleges, ha még vannak fogak. A kivehető pótlást tisztításkor (reggel és este) kell csak kivenni, éjszakára is a szájban maradhat. (A kivett fogsort egyébként nem kell vízben tárolni.) A fogsor fogai mindkét esetben lehetnek műanyag vagy porcelán fogak.

Részleges felső kivehető protézis

Részleges felső kivehető protézis

A teljes fogsor alap­lemeze lehet műanyag (akrilát) vagy fém.
A részleges fogsor alaplemeze általában fém.

A fogsor különböző módokon rögzülhet a fogakon:
  • kapcsokkal (előnye, hogy általában nem kell a fogakat lecsiszolni, hátránya, hogy a kapcsok látszódhatnak és a fogsor kevésbé stabil)
  • precíziós-, rejtett rögzítő elemekkel (patenthez hasonló rögzülés, melynek előnye, hogy nem látszik és stabilabb a fogsor; hátránya, hogy a fogak egy részére koronát kell készíteni)

Ideiglenes korona, −híd, −fogsor

A fogászati kezelések során gyakran van szükség ideiglenes fogpótlásokra (korona, híd, kivehető fogsor) esztétikai okból vagy a rágóképesség helyreállítása céljából.
Szinte minden esetben biztosítható ideiglenes pótlásokkal az esztétikai és rágófunkció, igaz korlátozott mértékben, a kezelés teljes tartamára.
Legtöbbször a páciens döntheti el, hogy igényel-e ideiglenes megoldást (pl.: egyszerű pótlásnál ideiglenes hidat), azonban bizonyos estetekben erre mindenképpen szükség van (pl.: gyökér­kezeléseknél, fogágy­betegsé­geknél, implantá­tumoknál).

Ideiglenes kivehetö protézis (klipsz) 1.

Ideiglenes kivehetö protézis (klipsz) 1.

Ideiglenes kivehetö protézis (klipsz) 2.

Ideiglenes kivehetö protézis (klipsz) 2.