Gyerekfogászat

Tejfog

Érzéstelenítés

Maradó fog

A tejfogak ellátása ugyanolyan fontos, mint a maradó fogaké. Egyes tévhitekkel szemben a tejfogak ugyanúgy fájhatnak és elromolhatnak, mint a felnőttek fogai (még a csecsemőké is – pl. a cukros teától), ráadásul a gyerekek toleranciája a fájdalommal szemben érthető módon kisebb, mint a felnőtteké. A fogszuvasodás nem öröklődik, a családi hasonlóságok inkább a hasonló szokások miatt fordulnak elő (esetleg a száj baktériumflórájának hasonlósága okozhat nagyobb hajlamot a fogszuvasodásra vagy a fogágybetegségre, de jó szájhigiénia fenntartásával mindkettő megelőzhető.
Az alkalmazott kezelés során a gyermekek is kaphatnak érzéstelenítőt (injekciót, mivel a „spray” a fogakra sajnos nem hat), sőt egyes gyerekek kifejezetten kérik is, ha már van tapasztalatuk a fogászati kezelések terén. Fogszuvasodás esetén tömés, a fogbélt elérő szuvasodás esetén gyökérkezelés szükséges. Egyes esetekben koronák és fogpótlások is készítendők. Az alkalmazott módszerek természetesen különböznek a maradó fogak ellátásától. Sokszor a maradó fogakat is más módon kell kezelni, mint felnőtt korban.

Megelőzés

Minden fogat kezelni kell!

Mint minden betegség estén itt is igaz, talán gyerekekről lévén szó még fokozottabban, hogy sokkal egyszerűbb a megelőzés, mint akár a még oly tökéletes kezelés. A kisgyermekek fogának tisztítását a szülőknek kell végezni ill. ellenőrizni, amíg saját maguknak jól meg nem tudják mosni (lehet plakkfestő tablettával is ellenőrizni a hatékonyságot). Fluoridos fogkrémet akkor használjon a gyermek, ha már nem nyeli le (általában 3 éves kor körül), addig fogrém nélkül, fogkefével kell a fogazatot tisztítani (csecsemőknél gézzel letörölni). A gyermekek rossz fogait minden esetben kezelni kell, talán a mozgó hamarosan kihulló tejfogaktól eltekintve, minél korábbi stádiumban, hiszen egy kisebb szuvasodás ellátása nem jár annyi kellemetlenséggel. A rossz tejfogak ugyan súlyos gennyesedéstől eltekintve közvetlenül nem rontják el a maradó fogakat, azonban egy káros baktériumflóra fenntartásával mégiscsak negatívan befolyásolják azok sorsát.

Fogszabályozás

A fogszabályozást is minél korábban célszerű elkezdeni, általában 6-11 éves kor között.

Mondjuk el az igazat!

A gyermekek együttműködési készsége egyénenként változó, nagymértékben függ azonban a neveléstől. Helyes, ha a kisgyermek minél korábban megbarátkozik a rendelővel, fogorvossal, asszisztenssel; lehetőleg az első alkalom tényleg csak ismerkedés legyen. Helyes, ha már otthon felkészítik a várható eseményekre, de semmiképpen sem elrettentve (sokszor a szülők, ismerősök viccesnek szánt ijesztgető megjegyzései rémisztik meg az addig gyanútlan kis beteget). Mindenképpen beszéljünk a várható kellemetlenségekről is: ha mi magunk tudjuk, hogy nem igaz az, hogy „semmit sem fogsz érezni”, ne sulykoljuk ezt, hanem a ténylegesen várható dolgokra készítsük fel a gyermeket. Hiszen, ha egyszer elvesztettük a bizalmát már semmit sem fog elhinni, sem a szülőnek, sem a fogorvosnak, s egy egész életre elronthatjuk az addig esetleg pozitív hozzáállását a fogászati kezelésekhez.