Esztétikai fogászat

Az esztétikai fogászat megvalósítása során fokozott figyelmet fordítunk a magas esztétikai igények kielégítésére. Számos tényezőt kell figyelembe venni a tökéletes eredmény elérése érdekében. Az alábbi főbb címszavak az egyes kezelési módokat vázolják.

Fogfehérítés

A fogakat speciális esetekben (pl. gyökértömött fogak) belülről is lehet fehéríteni, de általában a külső fehérítés jön csak szóba. A külső fehérítéshez a leginkább alkalmazott eljárásnál egy vékony, átlátszó műanyag sínt kell a fogakra készíteni, s ebbe kell a fehérítő anyagot tenni a fehérítéskor (pl. éjszaka). Lehet az összes fogat vagy csak bizonyos elszíneződött fogakat fehéríteni. A fehérítést a kívánt hatás eléréséig lehet folytatni. Ez tarthat néhány héttől néhány hónapig. Ez az eljárás nem károsítja fogakat. Átmeneti érzékenység fokozódás jelentkezhet a fogakon, de ez magától is megszűnik. A fehérítés mértéke a fehérítés időtartamától függ, de egyénenként igen változó lehet. A fogak visszasötétedése függ attól, hogy ki mennyit dohányzik, mennyi kávét, vörösbort és egyéb pigmenttartalmú ételt fogyaszt. A fehérítés később ismételhető.

Fogszínű tömés

Manapság szélsőséges esetektől eltekintve van fogszínű, tehát esztétikus megoldásra lehetőség. Kis- és közepes szuvasodások esetén kompozitnak nevezett (speciális hullámhosszúságú fényre keményedő műanyag polimerekből álló) fogszínű tömőanyag alkalmazható. Az esztétikumon túl előnye ennek a tömőnyagnak, hogy hozzáköt a foghoz ezért kevesebb ép fogszövetet kell eltávolítani a fog „fúrása” során. Általában több rétegből kell az ilyen tömést felépíteni, nagyobb üregek esetén más fogszínű anyaggal (pl. üvegionomer tömőanyaggal ún. "szendvics-technika" alkalmazásával) kombinálva, ezért ez több időt, nagyobb precizitást igényel, mint az amalgám tömés elkészítése.
A tömés elkészítése után gyakori mellékhatás a fogak rágási-, hideg- és meleg érzékenysége, mely néha csak több hét elteltével szűnik meg.

Inlay (betét)

Közepesnél nagyobb szuvasodás ellátásánál tökéletesebb eredmény érhető el (ha fogszínű megoldás a cél) betéttel (inlay v. onlay), melyet lenyomat alapján fogtechnikus készít (anyaga lehet arany, kompozit (műanyag), kerámia (porcelán)), melyet egy darabban kell a fogba beragasztani.

Korona

Vállas "csiszolás"

Porcelán

A fogak bizonyos károsodásai esetén tökéletes helyreállítás csak koronákkal valósítható meg.
Ezek anyaga lehet fém, fém-műanyag, fémkerámia (fém-porcelán), teljes kerámia (porcelán) . A fémtartalmú koronákban a fém lehet például kobalt-króm ötvözet vagy aranyötvözet.
A fogak előkészítése (lecsiszolása) koronához hagyományos eljárással kúpos formára történik. A mai, modern követelményeknek jobban megfelel az ún. vállas előkészítés, mely esetén a korona széli lezárása pontosabb, kevésbé irritálja az ínyt, s szebb koronák készíthetők. Legszebb eredmény teljes kerámia koronákkal érhető el.

Híd

Cirkónium

Sokáig nem volt lehetőség fémmentes hidak készítésére, mivel a tisztán porcelán hidak nem lettek volna teherbíróak.
Ma már azonban cirkónium (cirkónium-oxid, circon) váz alkalmazásával ugyanolyan hidak készíthetők, mint fémvázzal, csak esztétikusabb kialakítással.

Implantátum

Foghiányok esetén a legesztétikusabb megoldás implantátumok segítségével érhető el általában. Azonban nagyon fontos az alapos tervezés és a pontos kivitelezés a tökéletes esztétikai eredmények elérése érdekében. Fontos az ínyharmónia (ún. rózsaszín esztétika) kialakítása. Implantátumok esetén is lehetőség van fémmentes (cirkónium) megoldások alkalmazására.

Ínyharmónia

Parodontológiai kezelésekkel, műtétekkel az esetleges kedvezőtlen ínyviszonyokon is lehet javítani. A parodontológiai irányelvek figyelembe vétele, azonban minden kezelés elengedhetetlen része.